sobota, 30 kwietnia 2016

Co z tym komiksem?

Na początek tekst, który miał być wstępem na blogu, a nieoczekiwanie rozrósł mi się do niewielkiego artykułu, który ostatecznie opublikowałem na Szuflada.net.

Piszę w nim m. in. tak:

"Jeszcze kilkanaście lat temu to komiks był niepożądaną przez rodziców i nauczycieli konkurencją dla książki. Łatwo dostępny dzięki obecności stosunkowo tanich wydań zeszytowych w kioskach, często niezbyt wymagający oraz zwyczajnie atrakcyjniejszy dla młodego czytelnika niż szkolna lektura, był prawdziwą zmorą polonistów. Czasy się zmieniły i teraz to właśnie komiks okopuje się na straconej pozycji razem z książką, przegrywając walkę o dzieci i młodzież z grami komputerowymi. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Opublikowane niedawno dane dotyczące poziomu czytelnictwa w Polsce są przerażające. Tak źle w pookrągłostołowej Polsce jeszcze nie było. 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. W wielu środowiskach szybko podniosły się głosy mówiące o potrzebie jeszcze lepszego dotarcia z książką do odbiorcy. Tylko czy kolejne akcje z celebrytami sięgającymi po lekturę i dofinansowania bibliotek coś zmienią? Może czas się przyzwyczaić, że wielbiciele książek to elitarny i ekskluzywny klub dziwaków?"

Całość dostępna tutaj

2 komentarze:

  1. Chętnie bym widział w podstawówkach /gimnazjach taki blog tematyczny ,,dzieła kultury" w którym byłyby omawiane z przykładami różne dzieła kultury : teatr,kino,opera,malarstwo,muzyka,rzeźba,proza,liryka i właśnie komiks (w podstawówkach jakieś klasyki polskie typu Tytus, kajko i kokosz, kleks czy komiksy baranowskiego i/lub klasyki światowe w stylu asteriksa,tintina,garfielda,Calvin i hobbes itp) a w gimnazjach coś bardziej ambitnego.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też. dlatego m. in. stworzyłem tę stronę:)

    OdpowiedzUsuń