czwartek, 5 maja 2016

Maj miesiącem książek o komiksie

W maju miłośników komiksu czeka ofensywa książek mu poświęconych. Dwie premiery i jedno wznowienie jednego miesiąca to naprawdę sporo. Jest więc z czego się cieszyć.

Swoją nową książkę autobiograficzna zaprezentuje Papcio Chmiel. Po opisie losów w przedwojennej i wojennej Warszawie ("Tarabanie na barbakanie" w 2013 roku wydane przez Prószyński i S-ka) Henryk Chmielewski zaprosi czytelników do świata PRL i wolnej Polski. "Żywot człowieka zmałpionego" zapowiada się nad wyraz obiecująco.

Tak pisze o książce wydawca oraz sam Tytus de Zoo:
"W „Żywocie człeka zmałpionego”, opisuje swoje dzieje od momentu zakończenia wojny po dzień dzisiejszy. Liczne zdjęcia, dokumenty i fragmenty komiksów doskonale ilustrują drogę Henryka Jerzego Chmielewskiego przez wyboje PRL-u, rodzenie się nowego ustroju z całkiem odmiennym rynkiem wydawniczym oraz ostatnie dokonania dziewięćdziesięciotrzyletniego artysty.

Do lektury książki zaprasza… Tytus. Pisze:
Nareszcie, drogi dzisiejszy Czytelniku, i Ty, Czytelniku emerycie, możecie przeczytać o wszystkich bezeceństwach z życia Papcia Chmiela. Dowiecie się, skąd Papcio czerpał pomysły do tych marnych trzydziestu jeden książeczek komiksowych, sześciu albumów historycznych i podręcznika dla analfabetów – „Elemelementarza”. Dowiecie się, jakiego szmalu i majątku, poza sławą, dorobił się ten wąsatosiwy artysta. Zdradzę Wam również w tym elaboracie tajemnice miłosnych przygód moich i mojego wesołego staruszka."


Maciej Jasińsi natomiast przygotowuje książkę o Jerzym Wróblewski, jednym z klasyków polskiego komiksu. "Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych" oprócz informacji i ciekawostek na temat komiksów Wróblewskiego, zawierać będzie sporo smaczków graficznych, takich jak szkice, niewykorzystane plansze, okładki itp.

Zapowiedź wydawcy:
"Książka „Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych” to publikacja poświęcona twórczości jednego z najlepszych polskich rysowników komiksowych. Jerzy Wróblewski to autor takich albumów jak „Figurki z Tilos”, „Skradziony Skarb”, „Hernan Cortes i podbój Meksyku”. Fanom jest doskonale znany z serii „Kapitan Żbik”, komiksów drukowanych w „Relaxie”, a także autorskiej serii komiksowej o przygodach szeryfa Binio Billa.

W książce znalazła się cała masa ciekawostek dotyczących powstawania komiksów Jerzego Wróblewskiego, a także wspomnienia scenarzystów i redaktorów pism, z którymi współpracował. Publikację uzupełnia ponad 250 grafik i zdjęć, w tym: niepublikowane plansze, szkice, próbne wersje plansz czy okładek i wiele innych."


Bartosz Kurc z kolei przygotowuje drugie wydanie swojej książki "Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku".

Słowo od wydawcy:
"Prezentujemy drugie wydanie książki Komiks-opowiadanie obrazem, w której przedstawiono historię gatunku, sposoby narracji oraz kluczowe momenty w rozwoju komiksu. Wnikliwie opisano także odmienne metody stosowane przez autorów, między innymi na przykładzie twórczości Grzegorza Rosińskiego (Thorgal), Moebiusa (Arzach) i Katsuhiro Otomo (Akira). Książka napisana jest przystępnym językiem i bogato ilustrowana. Z pewnością zadowoli wymagających czytelników, znawców komiksu, a tym, którzy o gatunku wiedzą niewiele, pozwoli odkryć nową pasję, objaśniając fascynujący świat rysunkowych opowieści."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz