wtorek, 7 czerwca 2016

Komiksowe lektury #2: Dzicy

Czeski komiks nie jest może bardzo popularny w Polsce, ale za sprawą wydawnictwa Centrala ma mocną reprezentację w naszym kraju. Lucie Lomova jest autorką m. in. pięknej opowieści o przyjaźni czeskiego podróżnika i botanika Alberto Vojtěcha Friča i młodego Indianina Czerwiusza. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia służy autorce jako pretekst do poruszenia tematu poszukiwania własnego miejsca na ziemi, odrzucenia przez współczesnych i siły przyjaźni.


Tak komiks prezentuje wydawca, Centrala:

Komiksowa opowieść biograficzna oparta na autentycznych wydarzeniach,
które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 roku przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba.
Ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur...


Komiks "Dzicy" zdobył dwie główne nagrody na praskim festiwalu Komiksfest 2011:
- najlepszy czeski komiks 2011,
- najlepszy scenariusz 2011,
oraz nominację do Prix Artemisia 2012, nagrody, która od 2007 roku jest przyznawana artystkom komiksowym artystkom komiksowym przez francuskie stowarzyszenie Artémisia.


O "Dzikich" pisałem na Alei Komiksu:

Parafrazując tytuł znanego filmu, Czechy to nie jest kraj dla dzikich ludzi. Dobitnie przekonać się o tym mógł pewien młody Indianin o imieniu Czerwiusz, główny bohater komiksu „Dzicy”, narysowanego i napisanego przez znaną czeską autorkę Lucie Lomovą. Historia przedstawiona w komiksie traktuje o dość skomplikowanej przyjaźni, jaka zawiązuje się pomiędzy Indianinem a czeskim podróżnikiem i dziennikarzem, Albertem Vojtĕchem Fričem. Alberto, zafascynowany kulturą i życiem rdzennych ludów Ameryki Południowej, jako jeden z nielicznych zwraca uwagę społeczności europejskiej na problem wyzysku Indian południowoamerykańskich przez właścicieli ogromnych pól uprawnych wśród dzikich ostępów amazońskiej puszczy.

Jedną z wiosek odwiedzanych przez Friča dziesiątkuje nieznana choroba. Zatroskany o losy Indian bohater zabiera ze sobą jednego z nich, Czerwiusza, do Europy, aby tam zdiagnozować chorobę. Tak zaczyna się najbardziej niezwykła podróż w życiu młodzieńca. Chłopak prosto z amazońskiej dżungli trafia do całkowicie obcego świata wielkich stolic europejskich krajów. Strach przed nieznanym powoli zaczyna przeradzać się w ciekawość, a ta w fascynację. Album nie jest jedynie naiwną opowiastką o śmiesznym dzikusie w wielkim mieście. Autorka stara się za pomocą historii Czerwiusza i Friča opowiedzieć o niezrozumieniu i wykluczeniu ze społeczeństwa. Wbrew pozorom bohaterowie, pochodzący z kompletnie odmiennych światów, mają ze sobą bardzo dużo wspólnego.


„Dzicy” Lucie Lomovej to godna uwagi pozycja, może czasem trochę przegadana, ale z pewnością warta przeczytania. Barwna historia Czerwiusza i Friča pokazuje, że ogromna z pozoru przepaść dzieląca dwoje bohaterów wcale nie jest taka duża. Czasem trzeba przebyć tysiące mil, aby spotkać prawdziwego przyjaciela.


Komiksowi poświęciłem także krótki akapit w artykule "Komiks w szkolnej ławce" opublikowanym w 18. nr Zeszytów Komiksowych:

Innym komiksem, również dla nieco starszych uczniów, może być publikacja wydana także przez Centralę (tym razem w 2012 roku). „Dzicy” Lucie Lomovy, pochodzącej z Czech, to komiks oparty na prawdziwych wydarzeniach rozgrywających się na początku XX wieku. Historia młodego Indianina Czerwiusza, zabranego do Europy przez czeskiego podróżnika, dziennikarza i botanika Alberta Vojtecha Frica aż prosi się o szersze omówienie w klasie. Próba odnalezienia się Indianina w nowym środowisku, brak zrozumienia po powrocie w rodzinne strony, motywy jakimi kierował się Fric zabierając Czerwiusza do Europy, aż po genialną, alegoryczną okładkę, to tylko kilka z możliwych dróg jakimi podążyć może nauczyciel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz